Az elmúlt években az iparban folyamatosan nő a termelékenység, valamint a hatékonyság iránti igény, és a piaci verseny is trendszerűen fokozódik. A monoton feladatok elvégzésére azonban egyre nehezebb munkaerőt találni, ezért 2022-ben globálisan 2,7 millió ipari robot végez valamilyen termelőmunkát.
Ennek megfelelően az ipari robotok iránti kereslet évről évre növekszik, ami a termelékenység fokozódásának indikátora. A fejlett országokban az ipari termelési folyamatok automatizáltságának mértéke magasabb, azonban ez az arány nem csak országonként, de iparáganként is eltérő.
Cikkünkben ismertetjük
- Magyarország helyzetét a gyárautomatizálás területén,
- a kis- és középvállalkozások automatizálási lehetőségeit,
- az autóipar szerepét az automatizálásban,
- az élelmiszeriparban rejlő lehetőségeket, valamint
- a SCADA rendszerek kulcsszerepét.
Aktuális viszonyok a gyárautomatizálási világpiacon
A gyárautomatizálásban vezető országokban, például Japánban és Németországban átlagosan 300 robot jut 10.000 alkalmazottra. Ehhez képest a nyugati technológiákhoz viszonyítva Magyarország hozzávetőlegesen 10-15 éves lemaradásban van. Ez elsőre kétségbeejtőnek tűnhet, azonban egyáltalán nem behozhatatlan a hátrány. Környező, hasonló piaci helyzetben lévő országok példájából jól látható, hogy megfelelően fókuszált, illetve átgondolt fejlesztési tervekkel drasztikusan csökkenthető a lemaradás mértéke.
Magyarország jelenlegi piaci helyzetéről, az aktuális iparági trendekről, illetve a gyárautomatizálásban rejlő számtalan lehetőségről Balán Pétertől, a Mitsubishi Electric Hungary branch menedzserétől kaptunk átfogó képet.
A Mitsubishi Electric Hungary 2015 óta van jelen a hazai gyárautomatizálásban, szakembereik mára mélyreható piaci ismereteket szereztek Magyarországon is, elősegítve ezzel a nagy vállalatok, valamint a kis és közepes ipari gyártók fejlődését.
Automatizálással jelentősen fokozható a kis- és középvállalkozások versenyképessége
A kisebb és nagyobb feladatok automatizálása egyaránt jellemző a hazai piacon, azonban a kis cégek gyakran tartanak a nagy volumenű beruházásoktól. A Mitsubishi Electric kiemelt figyelmet fordít arra, hogy ne csak a multinacionális cégeknek nyújtson segítséget, hanem a kisebb, hazai vállalkozásokat is versenyképesebbé tegye különböző automatizálási megoldásokkal.
Jól skálázható megoldásaikkal elkerülhető az aránytalanul nagy kockázat vállalása, így egy vállalat akár egy pilot projekt elindításával eldöntheti, hogy szeretné-e későbbiekben bővíteni azt. Emellett a Mitsubishi Electric Hungary elkötelezett az együttműködés, illetve az ügyfeleik műszaki támogatása mellett, ezért jelenleg három magyarországi projektmérnök és egy teljes lengyelországi alkalmazásmérnöki csapat támogatja a kkv-kat automatizálási projektjeik megvalósításában és bővítésében.
Még mindig az autóipar a húzóágazat automatizálásban
A magyarországi piac több mint felét az autóipar teszi ki, ezért rendkívül domináns szerepet játszik az iparág fejlődésében. A globális viszonyok alakulásából adódóan, Péter úgy látja, hogy ebben a szektorban is jelentős változások tapasztalhatók. Az elektromos autók elterjedésével, valamint a belső égésű motoros járművek háttérbe szorulásával egyre nagyobb figyelmet kap a környezettudatosság.
A tudatos fogyasztók számára fontos, hogy a termékeket fenntartható gyártási eljárásokkal állítsák elő, ami ösztönzi mind az iparág fejlődését, mind az energiatakarékos robotizálási megoldások elterjedését.
Az élelmiszeriparban a legnagyobb a fejlődési potenciál
Az elmúlt években az élelmiszeriparban jelentős nemzetközi növekedést tapasztalhattunk, lemaradásunk miatt azonban ez a hullám még nem érte el Magyarországot. A Mitsubishi Electric Hungary missziójának érzi ezen trendek bevezetését, hogy a feldolgozóipar korszerű technológiák alkalmazásával globálisan is versenyképes maradhasson.
A nyers élelmiszerek folyamatos jelentős drágulása miatt különösen nagy nyomás nehezedik az élelmiszeripar szereplőire, ezért a gyártási folyamatok automatizálása elengedhetetlen a hatékony termelés és ezáltal a piaci versenyben maradás eléréséhez.
Komplex szoftverek segítik az automatizálás előrehaladását
A jelenlegi energiapiaci helyzet és az energiaárak emelkedése miatt az energiafogyasztás nyomon követése meghatározó problémává vált. A termelési rendszerek monitorozása lehetővé teszi
- a nem várt meghibásodások előrejelzését,
- a termelőegységek és gyártósorok állapotának monitorozását, valamint
- az egy munkadarabra jutó költség kiszámítását.
Péter az ICONICS SCADA rendszer alkalmazásában látja a lehetőséget, amellyel nem csak a Mitsubishi Electric berendezések, de bármilyen termelési rendszer monitorozható.
A globális piaci helyzetnek, valamint a folyamatosan változó és gyorsuló termelés igényének való megfeleléshez tehát elengedhetetlen a gyártási folyamatok részleges vagy teljes automatizálása. Ez jelentős mértékben növelné a kis- és középvállalkozások termelékenységi hatékonyságát, amely elősegítheti Magyarország felzárkózását a globális piacon.