Ipariexpo.hu
Ipariexpo.hu
  • Cégkatalógus
  • Hírek
  • Podcast
  • Kapcsolat
Ipariexpo.hu

A földgáz ára vállalkozásoknak

Energia | 2019.05.28.2021.06.10.

Magyarországon a vállalkozások földgázellátása kétféleképpen történhet: egyetemes vagy versenypiaci alapon. Érdemes tisztázni a két ellátási mód közti különbségeket, mert jelentős megtakarításokat érhet el a földgáz árában a versenypiaci ellátás adta lehetőségek kiaknázásával.

Egyetemes gázellátás

A fölgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény alapján egyetemes ellátásra jogosult a lakossági fogyasztó, valamint minden 20 m3/óra alatti névleges teljesítményű gázmérővel rendelkező ügyfél. A földgáz ára ebben az esetben fix áron történik meghatározásra és a fogyasztó nem tud a kereskedővel versenyképesebb áron és rugalmasabb, a vállalkozásra szabott szerződéses feltételekkel szerződést kötni.

Versenypiaci gázellátás

Versenypiaci gázellátás keretein belül a fogyasztó, bármelyik engedéllyel rendelkező földgáz kereskedőtől (lista a cikk végén!) tud földgázt vásárolni. Lehetősége van a fogyasztónak a kereskedővel szabadon megállapodnia a szerződés feltételeiről, valamint a földgáz áráról is. Cégek számára ez jelentős előnyökkel jár, egyéni igényeire alakíthatja a szerződést, valamint megversenyeztetheti a kereskedőket a legalacsonyabb földgáz ár érdekében. A versenypiaci szerződéseket viszont meghatározott időtartamokra kötik és rendszeresen meg kell újítani őket, ami a piaci trendekhez folyamatosan igazodni fog.

Mit tehet, amikor a térségében csak egy földgázszolgáltató van?

Ez nem jelenti azt, hogy nem vásárolhat gázt különböző gázkereskedő cégektől. A gázkereskedőjét szabadon választhatja ki, és a kereskedő az adott területen gázelosztási hálózattal és engedéllyel rendelkező földgázszolgáltató vezetékein keresztül fogja a földgázt leszállítani. Számos földgázkereskedő cég áll rendelkezésére, akik rendelkeznek kereskedelmi engedéllyel és vállalkozások végfogyasztói ellátásával foglalkoznak. Érdemes több céggel is felvenni a kapcsolatot és ajánlatot kérni, mert a jelenlegi piaci helyzetben erős a verseny a gázkereskedő cégek között, így lényeges kedvezmény érhető el a földgáz árában.

Fix ár vagy tőzsdei ár?

Az egyetemes és a versenypiaci szolgáltatás között az egyik legjelentősebb különbség a földgáz árának a meghatározása. Az egyetemes gázellátás során a törvényben rögzített fix áron történik meghatározásra. A versenypiaci szerződésekben a két fél szabadon dönthet az földgáz árának meghatározásáról. Az árat két féle árképletben van lehetőség meghatározni a szerződésekben, az egyik a fix áras, a másik a tőzsdei indexált áras.

Fix áras szerződés

A vállalkozások számára a fix földgáz ár kiszámítható energiaköltségeket jelent a szerződéses időszak során, ami egy esetleges áremelkedés során a fogyasztó kockázatait teljes mértékben csökkenti, viszont árcsökkenés esetén sem tud megtakarítani. Fix árazás esetén viszont magasabb földgáz árral kell számítanunk a piaci árakhoz viszonyítva, mert a kereskedő az ajánlat kiadásakor a fix árba beleárazza a kockázatait és a tőzsdei ügyletek fedezésének a költségét.

Pár ötlet arra, hogy a kockázati felárakat, valamint a földgáz fix árát csökkentsük

1. A fix ár a tőzsdei árból kerül fixálásra, amennyiben a földgáz ára magasabb a tőzsdéken, akkor a szerződéses időszakra is csak magasabb fix ár kerülhet meghatározásra. Hosszú távon érdemes a tőzsdei árakat figyelni, valamint a kereskedővel az ártendenciákról konzultálni és a földgáz beszerzési tendert a megfelelő időpontra időzíteni, amikor az árak alacsonyabbak.

2. A beszerzési tender ütemezésénél érdemes figyelembe venni a rövid és hosszú távú földgáz rendszerhasználati díjaihoz kapcsolódó határkeresztező, valamint elosztó hálózati kapacitástermékek lekötésének határidejét. Amennyiben a kereskedő a fogyasztó igényeivel a lekötési határidőket megelőzően már számolni tud, úgy lehetősége van a rendszerhasználati díjak csökkentésére is.

3. Fix áras szerződés esetén célszerű figyelemmel lenni arra, hogy a szerződésekben ne szerepeljen árfelülvizsgálati klauzula, ami a kereskedőt részesíti előnyben abban az esetben, ha a földgáz árak megemelkednének. Alap esetben a földgázkereskedő befedezi a pozícióit a szerződés megkötésekor, így nem fut kockázatot áramelkedés esetén, de előfordult már, hogy egy piaci szereplő a csökkenő ártendenciákban bízva, nem fedezte a pozícióját, így csődbe ment, ami a fogyasztó ellátását is kockáztatja.

4. Amennyiben a kereskedőtől fix áras ajánlatot kér, az ajánlat érvényességi határidejére rövidebb határidőt szabjon meg, így a kereskedő csökkenteni tudja a kockázati felárát.

Tőzsdei áras szerződés

A tőzsdei árazás során a fogyasztó nagyobb kockázatoknak van már kitéve, mint a fix földgáz ár esetén. Tőzsdei indexált árazás esetén a földgáz árát a fogyasztási időszak során, az adott napon kialakult napi árak alapján, vagy a hónap során kialakult napi árak átlaga alapján számolják. Ez annyit jelent, hogy a fizetendő földgáz díj, minden hónapban eltér a számlán, ami előnyökkel, de jelentős kockázatokkal is járhat.

A versenypiacon a kereskedelmi szerződésben a felek rögzítik az árképletet, hogy melyik tőzsde jegyzéseihez indexálják. A magyar földgázkereskedők a tőzsdei földgáz árakat döntő többségben két árjegyzéshez szokták indexálni, a legnagyobb európai gáztőzsde a holland TTF és a hozzánk legközelebb található és nagy likviditással rendelkező osztrák CEGH VTP.

Az elmúlt egy év TTF árjegyzései EUR/MWh-ban

A magyar földgázpiacon irányadóak lehetnek még a CEEGEX magyar gáztőzsde jegyzései. Ez a jegyzés jelenleg még nem túlzottan elterjedt, de sokat fejlődött és jelentős növekedés volt a tőzsdén kereskedett mennyiségekben, ezért egyre hitelesebb árreferenciaként lesz alkalmazható.

Az elmúlt egy év kereskedett mennyiségei és árai a CEEGEX platformon

Ezeket érdemes figyelembe venni tőzsdei áras szerződés kötésekor:

  • Ha a beszerzési időszakban a földgáz világpiaci ára a tőzsdéken magasan van és az árakban esés várható a szerződéses időszakra, vagy csak részidőszakra, akkor érdemes a fogyasztónak tőzsdei áras szerződést kötni, mert áresés esetén jelentős költségeket, akár 50%-ot is meg tud spórolni.
  • Azonnal alacsonyabb árakat lehet elérni, mert a szerződés megkötésekor a kereskedő nem számol a kockázati felárral.
  • A beszerzési időszak rugalmasabban kezelhető, és a kereskedőkkel is gördülékenyebb a beszerzés folyamata.
  • Számos kereskedőnél lehetőség van a tőzsdei áras szerződés keretein belül a földgáz árát fixálni. Ez optimalizációs lehetőséget nyújt arra, hogy a szerződött mennyiségek részmennyiségeit, vagy a teljes mennyiséget a szerződéses időszak hátralévő részére fixáljuk. Ezzel lényeges költségmegtakarítás érhető el, amennyiben a beszerzési időszakban magasabb a gázár és ezt mi egy későbbi időszakban, alacsonyabb áron fixáljuk. Érdemes figyelembe venni, hogy a szerződésben milyen árképletben és árfixálási mechanizmusban állapodunk meg a kereskedővel, hogy transzparens módon követhető legyen.
  • További optimalizációs és kockázatkezelési lehetőség a szerződésben a limitár meghatározása. Amennyiben földgáz világpiaci ára emelkedik vagy csökken meghatározhatunk egy felső vagy alsó korlátot, amin a hátralévő időszakra a szerződött mennyiséget automatikusan rögzítésre kerül fix áron.
  • Az előnyök mellet nem érdemes elhanyagolni a kockázatokat sem: az árváltozás kockázatát a vállalkozásának kell kezelnie, figyelembe kell venni, hogy az árak emelkedhetnek is, ilyenkor érdemes átgondolni, hogy a földgáz díja, milyen pénzügyi kitettséget jelent vállalkozása számára.
  • A kereskedők tőzsdei árindexált ár esetén meghatároznak egy kereskedői árrést (spread-et), amennyiben több kereskedőtől kér be ajánlatot, ezt a kereskedői árrést össze tudja hasonlítani, de érdemes a szolgáltatójával tisztázni, hogy milyen díjelemek tartoznak bele.

Gáztőzsdék

Magyarországon a földgáz árának tőzsdei jegyzését a CEEGEX portálon tudjuk figyelemmel követni.

A CEEGEX-en csak napon belüli, és másnapi árakat tudunk megnézni, ez nem jelenti azt, hogy a következő évre is ez az ár. Időszakosan ez jelentősen eltérhet, akár napon belül is.

A magyar földgázkereskedők által a leginkább az osztrák CEGH VTP árjegyzéseit használják. A holland TTF napi záró árakat az ICE portálon lehet megnézni.

5 tipp összefoglalva, hogy mire figyeljünk beszerzés előtt

1. Mérje fel a saját kockázatait és a működésében a földgáz ár kitettségét

2. Versenyeztesse meg a kereskedőket, kérjen be több ajánlatot

3. Kövesse a földgáz árát a tőzsdéken, magas ár esetén mérlegelje a tőzsdei árazást

4. Alacsony árszint esetén kössön fix áras szerződést

5. Egyeztessen a kereskedőjével, hogy mikor van a legideálisabb időpont a beszerzésre

Magyar földgázkereskedők listája

Alább megtalálható Magyarország földgázkereskedőinek nem teljes listája, melyek rendelkeznek kereskedelmi engedéllyel és a 20 m3/h alatti névleges teljesítményű gázmérővel rendelkező fogyasztót is elláthatnak, természetesen a lakossági fogyasztók kivételével.

ALTEO Energiakereskedő Zrt.

CYEB Energiakereskedő Kft.

E.On Energiaszolgáltató Kft.

E2 Hungary Energiakereskedő és Szolgáltató Kft.

ELMŰ-Émász Energiakereskedő Kft.

Észak-Magyarországi Gáz Kereskedelmi Kft.

Global NRG Zrt.

Hungaro Energy Földgáz, Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Magyar Földgázkereskedő Zrt.

MET Magyarország Zrt.

MVM Partner Zrt.

NKM Földgázszolgáltató Zrt.

PPD Hungária Energiakereskedő Kft.

WIEE Hungary Szolgáltató Kft.

Milyen tapasztalatai vannak vállalkozása földgázbeszerzésével kapcsolatban? Ossza meg velünk!

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Legutóbbi bejegyzések

  • PREMIER! Megjelent az Ipari Expo Podcast 1. adása
  • Mi a parkfenntartó szerepe közterületeken?
  • A Swedsteel szerint már érezhető, hogy lassulnak a nagyberuházások az iparban
  • Energiapiaci nehézségek: mérnöki megoldások fürdők és uszodák számára
  • Belgiumból Pásztóra: Jó döntés volt a gyártás mellett a kutatás-fejlesztést is Magyarországra költöztetni

Archívum

  • 2023. február
  • 2022. december
  • 2022. november
  • 2022. október
  • 2022. augusztus
  • 2022. június
  • 2022. március
  • 2021. május
  • 2021. április
  • 2021. február
  • 2020. december
  • 2020. november
  • 2020. október
  • 2020. július
  • 2020. április
  • 2020. március
  • 2020. február
  • 2020. január
  • 2019. december
  • 2019. november
  • 2019. október
  • 2019. augusztus
  • 2019. május

Kategóriák

  • 3D nyomtatás
  • Anyagszállítás
  • Autóipar
  • Automatizálás és elektronika
  • Egyéb kategória
  • Élelmiszeripar
  • Energia
  • Energiatárolás
  • Építőipar
  • Felületkezelés
  • Fémmegmunkálás
  • Forgácsolás
  • Gépi látás
  • Gépipar
  • Gumiipar
  • Hadiipar
  • Hidraulika és pneumatika
  • Hitelszolgáltatás
  • Hűtőipar
  • Ipar
  • Ipari Expo Podcast
  • Ipari képfeldolgozás
  • Irányítástechnikai műszerek
  • Közterület fenntartás
  • Logisztika
  • Műanyag- és gumiipar
  • Piac
  • Szivattyúk
  • Tartálygyártás
  • Technológia
  • Tisztatér technika
  • Vízgépészet
  • Zöldterület kezelés
IpariExpo.hu

A magyar ipari gyártók és mérnöki szektor piacszemléje



@2023 IPARIEXPO Adatvédelmi Nyilatkozat Felhasználási Nyilatkozat Kapcsolat

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk.

Részletek

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.

Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.