A COVID-19 megjelenéséig meghatározó trend volt a globális ellátási rendszerek kiépítése. A belga SIC is felhagyott az otthoni gyártással, de távol-kelet helyett a közép-európai régióba költöztette az üzemét, majd idővel a kutatás-fejlesztésért felelős részlegét is. A SIC lépése kifizetődővé vált, mivel világjárvány okozta leállások megerősítették a rövidebb, lokalizált ellátási láncok értékét.
A következőkben részletesen bemutatjuk:
- a SIC-et,
- hogyan jutott el a belga gumiipari vállalat Pásztóra,
- miért költöztették ide a gyártáson kívül a kutatás-fejlesztést is.
A SIC
A SIC gumiipari termékek gyártásával foglalkozik már több, mint 80 éve. Az utolsó 20 év alatt a magyar leányvállalat a közép-európai régió egyik legmeghatározóbb gumiipari gyártó és fejlesztő szervezetévé nőtte ki magát. A SIC gumitermékei nem csupán a nemzetközi minőségi standardok szintjét lépik meg, hanem a külföldi megrendelők által támasztott magas követelményeknek is megfelelnek.
Ennek megvalósításához feltétlen szükséges a gumiipari cégnél az elmúlt 8 évtized alatt felhalmozott speciális szakmai tudás, mély ismeret, valamint a megoldás-orientált mérnöki szemlélet. Ennek a megalapozásához pedig a korszerű szervezeti működési rendszer. De nézzük meg, hogyan jutottak el idáig.
Cégtörténet
A vállalat eredetileg Société Industrielle Du Caoutchouc néven került megalapításra 1936-ban Belgiumban, gumicipők és -tömlők gyártásával kezdtek el foglalkozni. A II. Világháború alatt a cég beszüntette működését, de 1946-ban sikerült újraindítani a termelést. Az új technológiai adaptációknak, valamint Leon Alliance 1963-as csatlakozásának köszönhetően a cég nagyban tudta növelni a termelékenységét és javítani a stratégiáját. Az akkor még értékesítési részleghez csatlakozó Leon 20 évvel később átvette az ügyvezető igazgatói posztot.
Az ifjú Michel Alliance – jelenleg is ügyvezető igazgató – 1987-ben csatlakozott a céghez, és tőle származik a SIC Rubbers új elnevezés. Még az ezredforduló előtt, 1997-ben megalapításra került a magyar leányvállalat, a SIC Hungary, melynek vezetését Michael kezdte meg. 2001-ben leállították a zaventemi belga üzemet, és létrejött viszont a logisztikai és kereskedelmi részleg Brüsszelben.
Miért került a gyártás pont Pásztóra?
1997-ben Michael Alliance a belga munkaerő költségeinek emelkedése miatt érkezett Magyarországra, hogy a gyártási kapacitást ide hozza. Pásztó tökéletes helyszínnek ígérkezett a cég számára. Budapest közelsége és az autópálya hálózat elérhetősége jó elhelyezkedést és megközelíthetőséget, a környék pedig megfelelő mennyiségű rendelkezésre álló munkaerőt biztosított. Egy korábbi TSZ üzem, majd képkeretező műhely épületében helyezték el az első gépeket. A sikeres beüzemelésnek köszönhetően, Michael Alliance Magyarországra érkezése után 6 hónapon belül, már teljes gőzzel folyt a gyártás.
A leányvállalat a sorjázást és a minőségellenőrzést vette át első körben, majd a belga üzem leállása után a teljes gyártás ide került. A cég több évtizedes múltja során felhalmozott tudásra és eszközparkra építve, komplex technológiát alkalmazó gyárat alakítottak ki Magyarországon. A 2010-es évekre olyan stabil alapot hoztak létre, hogy saját kutatás-fejlesztés részleget tudott kiépíteni a SIC hazánkban, újabb technológiai fejlesztéseket eszközöltek, illetve a marketing és menedzsment területeit is megerősítették, hogy a nemzetközi piacon is szerepelni tudjanak. Mára a SIC magas minőségben képes egyedi gumitermékek tervezésére és gyártására, kis- és nagyszériás mennyiségben egyaránt.
A K+F tevékenység jelentős hozzáadott érték
A közép-európai térség piacvezető gumigyártójaként a SIC Hungary egyedülálló minőségű gumitermékeket állít elő házon belül, de a siker kulcsa elsősorban az iparágban viszonylag alacsonynak számító, egyedi fejlesztésű szériák. Azaz speciális termékfejlesztési és gyártói megoldásokat biztosítanak az ipari partner vállalatoknak.
A technológia modernizálása mellett nagy hangsúlyt fektetnek az alapanyagok fejlesztésére is. A professzionális tesztelési és elemzési folyamatok biztosítják, hogy az alapanyagok és a termékek felépítése illeszkedjen az ügyfél által meghatározott célokhoz.
A technológiai fejlesztések mellett modern logisztikai rendszert építettek ki a cég, hogy megfeleljenek a nemzetközi piac elvárásainak, hiszen már a kezdetektől fogva az exportpiacok kiaknázása volt a céljuk. A SIC a legkülönfélébb iparágak – autóipar, motorsport, mezőgazdaság, élelmiszer, elektronika – számára szolgáltat minőségi és egyedi igényekre szabott termékeket. Ezeket különböző – benelux, skandináv, közép- és nyugat-európai – országokba és belföldre egyaránt szállítják.
A gumiipari fejlesztések nem állnak meg, a legújabb trendek és fejlesztések a SIC szolgáltatásai között is megjelennek sorban, de a bevált és rentábilisan üzemeltethető megoldásokat sem engedik el. Amennyiben Önnek egyedi gumiipari megoldásra van szüksége, vegye fel velük a kapcsolatot.