S&D Controls néven alapított leányvállalatot Csehországban a Component Csoport, amely 35 éve foglalkozik hazánkban ipari eszközök, forgalmazásával. A családi vállalkozásból immáron nemzetközi csoporttá fejlődő cég ügyvezető igazgatója, Nagy Dániel mesélt a váratlanul jött lehetőségről és a külföldi leányvállalat alapítás nehézségeiről.
A Component Kft 1989 óta foglalkozik ipari irányítástechnikai műszerek, szerelvények és ipari szivattyúk forgalmazásával. Öt évvel ezelőtt vált cégcsoporttá, miután felvásárolta az ipari szivattyúkat forgalmazó D-Tech Kft-t. Nem csak a termékkört bővítették, hanem szolgáltatásaikat is. Ma már inkább mérnöki szolgáltató cégként tekintenek magukra, amely nem csak termékeket forgalmaz, hanem komplex mérnöki megoldást nyújt. Tavaly újabb taggal, az S&D Controlsszal bővült a cégcsoport, amellyel a cseh és szlovák piacok felé szeretnének nyitni.
“Alapvetően nem terveztük a külföldi terjeszkedést, de jött egy lehetőség, amit megragadtunk – vág a közepébe Nagy Dániel. – Az egyik régóta képviselt gyártónk keresett csehországi forgalmazót, mi pedig úgy gondoltuk, hogy a magyarországi tapasztalatunkkal ezt a feladatot külföldön is el tudjuk látni.
Abból a szempontból könnyebb dolgunk volt, hogy nem kellett a terméket a cseh és a szlovák piacra bevezetni, már ismerték a felhasználók, mindössze a forgalmazását kellett újraszerveznünk.”
Bár a Component Kft. 1989 óta működik Magyarországon és az itthoni viszonyokat jól ismerik, egy külföldi leányvállalat alapítása azért nem könnyű feladat.
“Nehéznek sem mondanám. Minden az előkészületeken múlik. Adótanácsadón és ügyvéden keresztül találtunk csehországi partnereket, akikkel a cégalapítás tulajdonképpen egy délelőtt alatt lezajlott.”
Ezután már csak magát az S&D Controlst kellett megszervezni, kiismerni a piac sajátosságait és megmutatni az ügyfeleknek, hogy jó kezekben van a termék forgalmazása.
“Igen, ez így elég egyszerűen hangzik – nevet Nagy. – Azt tudni kell rólunk, hogy a Component Csoport családi vállalkozás. A fejlődésünk során a vállalatirányítási rendszerünket is át kellett szerveznünk. Erre hosszas piackutatás után egy belga szoftvert találtunk, amelyet a saját folyamatainkra szabtunk. Ez – mi sem gondoltuk volna – két évet vett igénybe. Most viszont csak egy kattintás volt átültetni a cseh vállalatunkra, ami óriási előny volt az első lépések megtételénél.
Bizonyos funkciókat, mint például az adminisztráció, központosítva, Magyarországról látunk el, de olyan feladatokat, mint a könyvelés, a pénzügy és leginkább a sales, csak helyben lehet megoldani.
Mivel új szereplők voltunk a piacon, a legfontosabb partnereket személyesen is felkerestük, én is jártam kint többször személyesen. Magyarországon nagyon jó bizalmi kapcsolatunk van a partnereinkkel, ezt kell Csehországban és Szlovákiában is felépítenünk. Úgy érzem, jó úton járunk.
Már az első tapasztalataink is pozitívak voltak, mind a két országban elég tradicionális az ipar, talán egy kicsit nagyobb is a merítés, mint Magyarországon. Nincs könnyebb, de nehezebb dolgunk sem, mint itthon. Az viszont igaz, hogy a mostani tapasztalataink alapján a következő leányvállalat alapítás könnyebb lesz. De szerintem ez természetes.”
Ez egyben azt is jelenti, hogy nem állnak meg északi szomszédainknál – bár Csehország és Szlovákia két külön ország, a piacot kezelhetjük egynek – és további terjeszkedést fontolgatnak.
“Szeretnénk lépni az összes környező ország felé, de ez nem úgy működik, hogy mindenhol nyitunk egy Component üzletet. Természetesen meg kell szerezni a forgalmazási jogokat.
Amikor a beszállítóinkkal tárgyalok, mindig megemlítem, hogy nemzetközi terveink vannak. Egy ilyen beszélgetés során merült fel, hogy az egyik beszállítónk ausztriai piacán van egy lehetőség, úgyhogy a következő leányvállalatunk Ausztriában lesz.”
A terjeszkedés azonban nem csak az újabb országok bevonásával lehetséges, hanem a forgalmazott termékek portfóliójának a szélesítésével is.
“Egyértelműen az a célunk, hogy hasonlóan széleskörű szolgáltatást nyújtsunk külföldön is, mint Magyarországon. A Component Csoportra már régen nem forgalmazóként tekintünk, hanem egy mérnöki szolgáltatást nyújtó cégként, ahol a különböző feladatokra megoldási javaslatot adunk. Akár több, általunk forgalmazott gyártó termékeiből állítunk össze egy olyan végterméket, ami a felhasználó számára a legalkalmasabb. Ebben vagyunk kiemelkedően jók, és ezt szeretnénk megmutatni külföldön is.”