Nem is gondolnánk, hogy mennyi tervezés szükséges a mindennap használt termékeink csomagolásának kifejlesztéséhez. A csomagolásoknak iparáganként eltérő kritériumoknak kell megfelelniük, melyek betartása nemcsak a törvényi megfelelőség miatt, hanem biztonsági és egészségügyi szempontok alapján is alapvető. Például a gyógyszeriparban vagy az élelmiszeriparban kiemelten fontos, hogy milyen anyagokkal érintkezik a termék.
Ezen kritériumoknak való megfelelés mellett azonban a termék könnyű használhatósága is kulcsfontosságú tényező. A gyártási folyamat megtervezésekor szintén elengedhetetlen, hogy a jól skálázhatóságot, valamint a gyártási folyamat automatizációjának lehetőségét figyelembe vegyük.
Egy konkrét csomagolástechnikai esettanulmányon keresztül mutatjuk be, hogy az aprólékos és pontos tervezés hogyan eredményez olyan csomagolástechnikai megoldást, ami számos iparágban hasznosítható. Ezt a MIKA kétkomponensű membránrendszer példáján keresztül mutatjuk meg. Cikkünkből megtudhatja
- hogyan jön léte egy valós probléma ihlette költséghatékony megoldás 3 lépésben,
- milyen egy díjnyertes, környezetvédelmi szabadalom, illetve
- milyen egyedi záróelemeket és csomagolórendszereket kínál a Mikropakk,
Valós probléma ihlette költséghatékony megoldás 3 lépésben
1. A kétkomponensű termékek csomagolástechnikai kihívása
A Mikropakk számos iparág – elektronika, kozmetikai ipar és FMCG szektor – beszállítójaként felismerte az aeroszolok csomagolásánál, hogy a PUR-hab rövid idejű használhatósága komoly kihívást jelent, melyre az évek alatt még nem talált megfelelő megoldást az iparág. Ez a probléma gyártótól és megrendelőtől függetlenül jelen van a piacon, ezért a vállalat saját fejlesztésbe kezdett, hogy megoldást találjon.
A PUR-hab hamar használhatatlanná válását a két komponensének idő előtti elegyedése okozza. A kémiai reakció, azaz a termék “öregedése” gyakorlatilag a gyártás pillanatától elindul, ezután csupán 10-12 hónapig használható a termék, Ráadásul nagyon könnyen be tud száradni a flakon, ha kihordás közben hosszabb szüneteket tartanak, ami használhatatlanná teszi. A nagy mennyiségű hulladék önmagában is környezetszennyező, azonban a bennük maradt vegyszer miatt veszélyes hulladék keletkezik a PUR-hab palackokból.
2. Az új megoldás fejlesztése és gyártásba helyezése
A Mikorpakk K+F+I csapata a hosszas kísérleti folyamatok során különböző anyagokat, valamint számos lehetséges rendszert tesztelt.
A komponensek elegyítésére a dugattyús keverést, illetve egy membránrendszert dolgoztak ki, melyek alkalmazásával a két komponens csak a rendszer aktiválásakor keveredik.
A fejlesztés lényege, hogy a tárolt anyag nem tud idő előtt kiszabadulni a tartályból, így a palack alján található kioldó gomb csak a termék kinyitásakor teszi lehetővé a két komponens keveredését. A kétkomponensű membránrendszer és a gumimentes aeroszolszelep kombinációja megduplázza a termék használhatósági idejét 12-ről 24 hónapra, illetve 8 hétre növeli a veszteségmentes használatot.
Fontos volt, hogy olyan megoldás kerüljön a piacra, amely árban is versenyképes a korábbi csomagolással szemben, ezért a vállalat a fejlesztés során kiemelt figyelmet fordított az új alkatrészek költségeire egyaránt.
![](https://ipariexpo.hu/wp-content/uploads/2022/12/2k_mika-1024x871-1.jpeg)
3. Nem csak a PUR-habok csomagolására jelenthet megoldást
Ugyan a szabadalmazott MIKA kétkomponensű membránrendszert egy építőiparban jelenlévő probléma megoldására fejlesztette ki a vállalat, azonban minden olyan iparágban alkalmazható, ahol gyakran használnak kétkomponensű termékeket.
Jól szemlélteti a rendszer adaptálhatóságát, hogy ugyanerre a technikára épülő egyedi megoldást fejlesztettek ki az ismert kozmetikumokat gyártó vállalat, a Schwarzkopf számára, mivel a két komponensből, előhívóból és színből álló hajfesték csomagolásánál a PUR-haboz hasonló kihívásokkal került szembe a gyártó.
A “palack a palackban” aeroszol kifejlesztésével olyan megoldást nyújtottak a kozmetikai vállalatnak, amely nemcsak a könnyű adagolást teszi lehetővé, de eltarthatóságából adódóan versenyelőnyt is jelent az iparágban.
Díjnyertes, környezetbarát szabadalom
Az új, szabadalmazott rendszer az egyszerűbb alkalmazás mellett környezetkímélőbb megoldást is jelent, ugyanis a hosszabb felhasználási időből és ritkább beszáradásból adódóan kevesebb hulladék termelődik. E két előnynek köszönhetően a MIKA kétkomponensű membránrendszer 2012-ben Magyar Innovációs Nagydíjat nyert.
Egyedi záróelemek és csomagolórendszerek a Mikropakk-tól
A Mikropakk egy magyar, családi tulajdonban lévő, a közép-kelet európai térség számára egyedi fröccsöntött csomagolástechnikai megoldásokat kínáló vállalat. A több mint 100 automatizált fröccsöntőgépet alkalmazó gyártó műanyag termékei és innovatív megoldásai fröccsöntés és fröccsfúvás mellett felülfröccsöléssel, és legalább részben automatizált szerelő sorokon készülnek.
A bevételük jelentős százalékát K+F+I tevékenységükre fordítják, hogy megvalósítható és költséghatékony megoldásokat kínáljanak ügyfeleik egyedi igényeire és aktuális problémáira. Ezáltal olyan hozzáadott értéket teremtve, amely hosszú távon jelentős versenyelőnyhöz juttatja partnereiket.
Több mint 20 szabadalmaztatott fejlesztéssel a Mikropakk kiemelkedő eredményeket ért el mind fejlesztés, mind tömeggyártás terén, így a nemzetközi piacnak is meghatározó szereplőivé tudtak válni.