Hollywoodi filmes klisé, amikor a hagyatékban lelt skiccből az örökös sikert kovácsol, egy magyar tulajdonú acélműves vállalkozás története azonban éppen így indult. Az esztergályos apa kézzel tervezett gépalkatrésze a Duna Steel Tech első terméke lett, és így végső soron a siker záloga – nem csoda, hogy mesterlevélhez hasonló becsben tartják a kézi rajzot.
Hunya Péter azonban csak az induláshoz használta fel az apai örökséget. A Dunaújváros melletti településen, Kisapostagon székelő vállalkozás története elsősorban az ő szervezőkészségéről szól, és arról, miként lehet meglévő képességek és szaktudás felhasználásával modern kihívásokhoz igazodó, innovatív megoldásokat szállítani ipari, mezőgazdasági és borászati ügyfeleknek.
Az acél forradalma
Az elmúlt évtizedekben folyamatosan nő a rozsdamentes acél termelése és felhasználása – 2021-ben már több, mint 58 millió tonnát termeltek világszerte, szemben a 2013-as 38,5 millió tonnával. Ennek egyik vezető oka a rozsda és savállóság, amit már a XVIII. században felfedeztek a króm és vas első ötvözői. Akkor azt hitték, ennek a csillogónak szánt evőeszközökben lesz majd jelentősége, ma már azonban tudjuk, hogy számos termelési, szállítási és tárolási rendszer kamatoztathatja a különböző minőségű inox és saválló acél termékek előnyeit. Mint a karcokkal és baktériumokkal szembeni ellenállás, a savak és lúgok jó tűrése, illetve a széles hasznos hőmérséklet tartomány.
A Duna Steel Tech tehát olyan területre lépett be 2014-ben, ahol folyamatos növekedés tapasztalható, ám a siker ennek ellenére nem garantált. A rozsdamentes acél egyik legnagyobb előnye ugyanis a tartósság, de annyira, hogy sok termék használtan is piaci értéket képvisel, szemben sok más nagy értékű ipari eszközzel. Borászatokban például azt mondják, egy-egy acél borászati tartartály akár évtizedekig kiszolgál, a megfelelő karbantartás mellett.
Kompetencia és gyakorlat a siker kulcsa
Hunya Péter a Duna Steel Tech felépítését két irányra alapozta. Egyrészt tapasztalt, és szakavatott mesterek bevonásával, illetve bevált technológiák használatával életben tartanak egy olyan szolgáltatást, a gépalkatrész gyártást és gépszerelést, melyet ma már jellemzően idejét múltnak tart a közvélekedés. Ám amikor a gyári alkatrészek csak nagyon lassan érkeznek, vagy akár nem is rendelhetők, akkor felértékelődik ez a tudás, hiszen a termeléshez szükséges berendezések működésben tarthatók a tervrajz, vagy méret után készült fém cserealkatrészekkel.
Másrészt azt is helyesen ismerte fel az egyébként más területről érkezett cégvezető, hogy a termelő szektorokban a személyre szabott szolgáltatás a legnagyobb érték. Nem csak annyit jelent ez, hogy konfekció helyett mindig az adott megrendelő egyedi igényei szerint készülnek a tartályok, a technológiai csőhálózatok, a kezelőjárdák és más fémszerkezetek vagy alkatrészek. Hanem azt is, hogy bár a termék tartós anyagból készül, attól még a környezet változhat, az igények módosulhatnak, a cég bővülhet vagy éppen irányt válthat, amikre reagálni kell.
A Duna Steel Tech, 100% magyar vállalatként elérhető, és egy nemzetközi multinál jóval rugalmasabban tudja kezelni a javítási, változtatási kéréseket, a felmerülő problémákat vagy egyedi igényeket.
Veszélyes anyagok biztonságos kezelése
A különböző nemesacél ötvözetek – EN szabvány szerint 1.4301-től 1.4404-ig és azon is túl – ma már szabadon elérhetőek, ami jelentős könnyebbség a vegyi anyagokkal foglalkozó, vagy nagy tisztaságot, csíramentességet megkövetelő iparágaknak. Ám a megfelelő nyersanyag csak félsiker, hiszen tartályok, csőhálózatok szerelése és kialakítása is megfelelő kell legyen. Jellemzően szabvány, vagy legalább ajánlás írja elő, milyen hegesztési és felületkezelési megoldások fogadhatók el az adott kihívásnak megfelelő acéltermékek esetében.
A cég termelési eljárásaiban a hangsúly emiatt elsősorban a szaktudáson van. A képzett, minősített szakember gárda tudja csak a megfelelő minőséget garantálni, és hiába fiatal vállalkozás a Duna Steel Tech, már most komoly referenciák vannak mögöttük. Samsung SDI, Hamburger Hungaria, Dunapack, Hungrana és Unilever mellett említhetjük a Hankook Tire Dunaújváros melletti gyárát, ahová egyedileg tervezett prototípusok alapján gyártottak előformázó alkatrészeket – márpedig a gumi vulkanizálás magas hőmérsékletű vegyészeti eljárás.
Digitalizáció az acél berendezések piacán
Ezen túl azonban az is folyamatos fejlődésben van, hogy milyen szerelvényeket, kiegészítő berendezéseket és csatlakozókat kérnek a megrendelők. Figyelni kell a nemzetközi trendekre, mert azok előbb-utóbb itthon is megjelennek. Például a borászatokban egyre többeket mozgat meg az automatizálás, a digitalizáció. Hogy lehet a fermentálási folyamatot digitalizálni és mobiltelefonról vezérelni? Csakis úgy, ha megfelelő technológiai csőhálózat, hőszabályozó palást és gépesítettség illetve vezérelhető szerelvények egészítik ki az erjesztő tartályokat, illetve ha szondák figyelik az odabent zajló folyamatokat. Magát a szoftvert külföldi cég szállítja, de a hardvert a tartály gyártónak kell beépítenie – és a Duna Steel Tech nyitott az ilyen fejlesztésekre.
De talán legbeszédesebb a gyártó telephelye, ahol a modern napenergia felhasználása, és a jól bevált acélmegmunkáló berendezések saját megoldású továbbfejlesztése, azaz a jó értelemben vett magyar találékonyság egyaránt megtalálható. Ez jellemzi tevékenységüket is, így egyaránt ki tudják szolgálni a legnagyobb borászatok látványpincéit és azokat a termelő gazdaságokat, ahol lúgos növényvédő szerek biztonságos tárolása a kihívás, nem az esztétikum. A rozsdamentes acél mindkét feladatra megfelelő választ ad, ha az ügyfél szempontjait átérezve, szakértelemmel munkálják meg.