Óriási a potenciál a blockchain technológiákban, melyeknek nem csak szép jövőképe, de már jelene is van, sokszor az észrevételünk nélkül vagyunk fogyasztói. Rengeteg informatikai, pénzügyi vagy logisztikai területen várható olyan áttörés, mely csak a blokklánc használatával sikerülhet jelen tudomásunk szerint.
Ezzel egy időben a blokklánc technológiák új keletű problémákat is hoztak felszínre, talán a legjelentősebb az energiaigény, mely a rendszer biztonságát is adja.
Eleinte átlagos számítógépek tartották fenn a hálózatot, melyek fogyasztás igénye nem volt számottevő, háttéralkalmazásként működtek. A blokkláncok népszerűsége viszont igényt támasztott a növekvő számítási kapacitások felé, ezzel kiváltva a hardware fejlesztések innovációját is. Napjainkban már speciális szerverek készülnek, melyeknek egyetlen célja van, egy adott célszámítást végrehajtani.
Ezen célszámítógépek fogyasztása már olyan mértéket öltött, mely országokéval vetekszik. Izlandon gyakorlatilag meghaladta az adatközpontok fogyasztása a lakosságét.
Az ENERHASH-ről
Igazi mérföldkőhöz érkezett a magyar blockchain közösség: az Enerhash kész piacra dobni a magyar fejlesztésű és gyártmányú mobil adatközpontját 5 hónapos tesztüzem után. A konténer szerkezetre épített szerverparkok előnye, hogy az áramtermelők telephelyére szállítható, ahol közvetlenül fogyasztja az áramot.
Hozzáadott érték az energiatermelők számára
Az Enerhash-nek nemcsak terméke, de üzleti modellje is újszerű. Igyekeztek egy olyan megközelítést nyújtani a piacnak, amire eddig még nem volt példa, viszont jövedelmezőségben és hatékonyságban komoly hozzáadott értékkel tud szolgálni az energiatermelők számára.
Víziónk, hogy az erőművekkel egy kölcsönösen előnyös kapcsolatot építsünk ki, magasabb értéket nyújtva a felvett áramért. Iparági tapasztalataink alapján körvonalazódott számunkra, hogy komoly potenciál rejlik az erőművek kihasználatlan kapacitásában a Bitcoin bányászat és más hasonló blockchain technológiák számára, ami akár egy áttöréshez is vezethet mind az energia-, mind az adatközpontok piacán.
Jogg Dániel, társalapító és ötletgazda
A jelenlegi szabályozás komoly feltételeket diktál az erőműveknek, mozgásterük egyre inkább leszűkült az értékesítésben. A plusz kapacitások felhasználására jól ismert best practice az erőművek saját ipari parkjának létesítése, ami a rendszerhasználati díj elkerülésével kedvező árat nyújt a közvetlen fogyasztóknak. Nehéz azonban olyan felvevőket találni az ipari parkokban, akik működése az esetleges erőművi karbantartásokkal, leállásokkal is zavartalan marad, nem jelent nekik jelentős kiesést. Az ipari termelőknek többnyire az elektromos áram 100%-os rendelkezésre állására van szükségük a stabilan termeléshez. Mivel az energiatermelés és felhasználás földrajzilag egyéb alternatívák esetén távol esnek egymástól, így az erőműveknek gyakran nem marad más opciójuk, mint az áramtőzsde és a MAVIR szabályozásban való részvétel.
Új bevételi csatorna az energiatermelő szektornak
Az Enerhash DATABOX ezen piaci dinamikákat figyelembe véve hozzásegíti az erőműveket termelésük optimalizálásához. A szerverek fogyasztása ölt olyan mértéket, hogy már egy erőmű számára is jelentős fogyasztóvá tud válni és 100%-os rendelkezésre állásra sincs szükség. A szerverek által biztosított base load kiegyensúlyozza az áramtermelés volatilitását, mellyel kiszámíthatóbbá válik a profitabilitás. Ilyen feltételek mellett is egy kompetitív árat kínálnak az erőmű számára feleslegessé vált elektromos áramért, ami a jelen piaci feltételek mellett kiemelkedően versenyképes. Ezzel egy extra bevételforrás nyílik meg az erőművek számára a gyakran kihasználatlan többletkapacitásokért, amelyet fix vagy HUPX indexált áramvételi szerződés szerint vesznek fel. A termelőnek nem szükséges kereskedelmi engedély az értékesítéshez.
Az adatközpont
A tulajdonképpen egy kültéren elhelyezhető, 20 lábas standard tengeri konténer szerkezetére épülő adatközpont olyan villamos rendszerrel rendelkezik, ami akár – konfigurációtól függően – 0,5 MW felvételére képes.
Minden egyes géphelyhez külön biztosíték van kialakítva, továbbá a jól elhatárolt egységek külön főbiztosítékon vannak elhelyezve.
A legmodernebb informatikai hálózati eszközök széles hőmérsékleti tartományok között (-40°C – + 70°C) is működnek.
A konténer oldalát lamellás gépészeti szellőzőkkel látták el, amelyek gondoskodnak a 22 000 légköbméter/perc-es teljes kapacitás melletti légáram igényről.