A környezetvédelem és a klímaváltozás majd mindennapos témává vált, műanyagmentes júliust, szívószálmentes hónapokat és autómentes napokat tartunk, pedig ennél többet is tehetünk környezetünk védelme érdekében.
A Goldwater Recycling Kft svéd anyacégének nyomdokaiban a környezetvédelmet és a környezet tudatosság terjesztését tekinti hitvallásának.
Használhatunk műanyagot, de nem mindegy mi lesz vele
Vallják, hogy a műanyag nem az ördögtől való, de gondoskodni kell róla, hogy visszakerülhessen a termékfelhasználási láncba a legminimálisabb energiafelhasználás mellett.
A műanyagok újrafeldolgozása során 80%-al kevesebb energiafelhasználás szükséges, mint a szűz műanyag előállításához. Ezzel nemcsak az üvegházhatást okozó gázok mennyisége csökkenthető, de a hulladék tárolásának problémája is megoldható.
A legfontosabb, hogy a megfelelően szelektált műanyagból ismét alapanyag lehessen. A vállalkozás a műanyagok szeparálását, darálását, osztályozását és homogenizálását végzi Rétságon, így szolgáltatva újrafeldolgozott alapanyagot a későbbi újrahasznosított termékek gyártásához. Valamint vállalják műanyag és más polimer csomagolási hulladékok előkezelését, autóipari műanyagok előkezelését és fémtelenítését is.
Az elektronikus hulladék is feldolgozható
A cég másik specialitása az elektronikus hulladékok feldolgozása és azokból a nemesfémek visszanyerése. A legtöbb vállalkozás nem tud mit kezdeni a leselejtezett, hulladékká vált elektronikai hulladékával, – mégpedig legtöbbször azért, mert féltik az azokon tárolt adatokat, nehogy rossz kezekbe kerüljenek. A Goldwater Recycling ezen adatok megsemmisítését is szakszerűen végzi el, melyről hivatalos megsemmisítési jegyzőkönyvet is kiállít.
Európából évi közel 350 ezer tonna elektronikai hulladék kerül exportálásra, és nagy részük a harmadik világ lerakóhelyein végzi, pedig ennek nem kellene így lennie. Ezek a hulladékok Magyarországon is szakszerűen feldolgozhatók és alapanyagaik visszanyerhetők. Így nem csak az elmaradott régiók mentesülnek a hulladéktömegtől, de a hulladék szállításához szükséges energia sem kerül pazarlásra. Nem mellesleg itthon a feldolgozásukat is szakszerűen végzik, hiszen legtöbbször ott csak a hulladékok tárolása valósul meg, újrahasznosítás nem történik.
Arról nem is beszélve, hogy az visszanyert anyagokban rengeteg platina, palládium, arany és ezüst található, amely értéket képvisel az ipari felhasználás során és rengeteg termék alapanyagául szolgál, amely nem megfelelő visszanyerés során károsodik, vagy egyáltalán nem is kerül visszanyerésre, csak a környezetet károsítja.
A kívánt nemesfém feldolgozására általában két módon történhet: klasszikus kémiai vagy elektrokémiai úton. Ezen módszerek közös jellemzője, hogy a nemesfém leválasztása savas közegben történik. Mindkét esetben egy nyers nemesfémben dús iszap és nagyrészt értékesíthető hordozó az eredmény.
A nemesfémtartalmú iszap finomítása klasszikus kémiai módszerekkel valósul meg, melynek eredménye a közel 999 ezrelék finomságú nemesfém. Ha egyszerre több fajta nemesfémet tartalmaz az anyag, visszanyerésük szelektíven nagy tisztaságban történik.
A Goldwater Recycling Kft célja, hogy a termékek és hulladékok életciklusát minél jobban meghosszabbítsa, ezáltal védve bolygónk természeti erőforrásait.