A termoplasztikus (lángszórással vagy lángfestéssel felhordott) bevonatokhoz használt anyag nem jelent újdonságot, Magyarországon is sok helyen alkalmazzák nedves és porszórt formában is, de a lángfestéssel történő felhordással az FLS Solution abszolút úttörő a piacon. Minimum 30 éves élettartamával és extrém korrózió, ESD és abrazivitástól való védelmével az ipari padlóktól a kritikus fémszerkezetekig (például olaj- és gázcsövek) mindenhol megállja a helyét. Nem véletlenül kapnak termoplasztikus bevonatot az Arsenal és Wimbledon stadionjának székei is.
Mintázásra kísértük az FLS Thermoplastic Bevonattechnika Kft. csapatát, cikkünk az alábbi videós riport alapján készült.
Sok éves iparági tapasztalat vezetett el a termoplasztikus bevonatokhoz
A termoplasztikus bevonatok a hagyományos megoldásokhoz képest – mint az epoxy, műgyanta vagy PVC – egyre inkább beépül azon kivitelezők körében a köztudatba, akik minél tartósabb megoldást keresnek. A termoplasztikus bevonat teljesítményében élen jár a piacon, sokoldalú felhasználást tesz lehetővé.
Termoplasztikus bevonatokkal minden nap találkozunk: ezek az a vastag, ellenálló bevonatok, amivel a hűtők polcait vagy a szárítót látják el. Ennél azonban sokkal többre képesek, kiváló korrózióvédelem és időjárásellenállásuk miatt számos ipari környezetben alkalmazhatók.
Hrabár Dávid értékesítőként és technológusként a legismertebb festékgyártók disztribútorainál szerzett tapasztalatot: Akzo Nobel, PPG és Sherwin Williams. Miközben azon dolgozott, hogy az ügyfelek problémáira a lehető legjobb megoldást megtalálja, kiismerte az egyes festéktípusok, bevonatrendszerek előnyeit. Ezen tapasztalatokkal felvértezve 2018-ban indította el saját vállalkozását, az FLS Solution-t.
Az MFB támogatásával 2019 nyarára már meg is érkeztek a berendezései a termeléshez, amit egy bő féléves előkészítő munka előzött meg. Először egy borászat szavazott neki bizalmat, ahol az üzem padlójának bevonatát telepítette. Azóta a legkülönbözőbb nehézipari felületeken vannak megrendelései, de akad szériagyártással foglalkozó megrendelő is.
Úttörő a lángfestés technológiájában az országban
Az iparágban eltöltött évek során számos bevonattechnológiát látott élesben. A termoplasztikus bevonat legfőbb előnye, hogy a létező technológiák szinte összes előnyét magában hordozzák: antibakteriális felületet képez, ESD és korrózió védelmet biztosít. Nagy előnye a thermoset anyagokkal szemben, hogy hőre lágyulnak, azaz felhordás után is könnyen javítható az anyag.
A termoplasztikus bevonatokhoz egy speciális porfestéket használnak.. Többféleképpen lehet felhordani, alkalmazzák például szériagyártásban elektrosztatikus és nedves formában is. Dávid a lángfestés (flame spray – innen jön a név is: FLS Solution) technológiája mellett tette le a voksát elsőként az országban.
Flame Spray, azaz lángfestés a gyakorlatban
Hogyan készül a termoplasztikus bevonat?
A lángfestő pisztoly levegő, gáz és porfesték elegyét hordja fel a felületre, ami lehet fém, beton vagy akár üvegszál is. A megolvadt festék azonnal feltapad, rövid idő alatt összediffundál és kisimul. Mivel a festék hőre olvad, ezért könnyű utólag javítani.
Rengeteg előny egyetlen technológiába sűrítve
A termoplasztikus bevonatok széleskörű alkalmazhatóságához hozzájárul, hogy
- nincs rétegvastagságbeli megkötés: akár 300 mikrontól 3-5 cm vastagságig anyagsérülés kockázata nélkül felhordható;
- kiemelkedő korrózió és abrazivitás elleni védelmet biztosít a bevont felületnek;
- azonnal használatba vehető a felület, személyi és járműforgalom számára is;
- a hűtés akár vízzel is megoldható;
- extrém időtállósággal rendelkezik;
- az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra vonatkozó EU-s jogszabálynak (1935/04/EK) megfelel;
- magas vegyszerállóság – a legtöbb ipari savnak, lúgnak, akár 50%-os sósavnak, kénsavnak, ammóniának ellenáll;
- jól túli a kopást, súrlódást, mechanikai és környezeti stresszt, UV sugárzást;
- alacsony hőmérsékleten is megőrzi rugalmasságát.
A technológia összes előnye közül az időtállóságot külön is érdemes hangsúlyozni. Többek között Stockholm utcabútorait is ezzel a bevonattal védik. Kiemeli, hogy bár 30 éves élettartammal reklámozzák a terméket, egy svéd kutatóintézet kimutatta, hogy C5-ös marine és ipari környezetben 60 év, víz és föld alatt 200 év a termoplasztikus bevonat élettartama, mely alatt végig korrózióvédelmet biztosít.
Élelmiszeripari Megfelelőség
Az élelmiszeripar számára a legfontosabb előny mégis az, hogy a termoplasztikus bevonat megfelel az EU 1935/04/EK rendeletének, azaz élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok vagy tárgyak bevonatát képezheti. Így szabadon, széles körben alkalmazható élelmiszeripari üzemekben is.
Kiemelkedő tartósság versenyképes áron
A termoplasztikus bevonatok legjelentősebb versenytársa az ipari nedves festékek. Ezek hátránya, hogy több rétegben kell felhordani őket, ezért ha az egységár alacsonyabb is, a végén hasonlóan alakulnak a költségek.
Fontos szempont még, hogy az adott technológia mekkora hatékonysággal hasznosítja az anyagot. Az illóanyag-tartalom az oldószeres festékekben – olyan kémiai anyagok, amelyek például a térhálósodásért, megfelelő terülésért felelősek – a végtermékben nem marad benne. Csak a szárazanyag tartalom az, amit a felületen is viszontlátunk majd. A porszórásnál pedig akár 50% is lehet a veszteség, ami a levegőbe szétszóródik. Mindezeket figyelembe véve a technológiák árfekvése közel azonos.
Termoplasztikus bevonat más technológiákkal szemben
Epoxy bevonatokkal szemben
- megfelel az EN ISO 14901 követelményeinek
- 800%-kal rugalmasabb
- nincs beégetési vagy száradási idő
- jobb UV ellenállás
PVC-vel szemben
- sokkal alacsonyabb mérgezőanyag-kibocsátás
- nem tartalmaz lágyítót, klórt vagy halogéneket
- alacs hőmérsékleten is megőrzi tulajdonságait
- forróságot jól tűri
Nylon bevonattal szemben
- impregnálóbb hatású
- költséghatékonyabb
- nem igényel alapozó réteget
Kinek ajánljuk a termoplasztikus bevonatot?
Két nagy csoportra bonthatók a termoplasztikus felületek felhasználói: ipari padlót telepítő cégek és nagyméretű fémszerkezeteket gyártó, felhasználó cégek.
Ipari padlók esetében kiemelt előny, hogy a bevonat rendelkezik az élelmiszerrel és ivóvízzel való érintkezéshez szükséges megfelelő tanúsítvánnyal, ezért akár élelmiszerfeldolgozó üzemekbe is megállja a helyét. Például egy szabolcsi almaüzemben vegyszerálló rezinekkel ellátott padlót telepítettek, azonban az almasavat mégsem tudta kezelni. Ilyenkor tökéletes alternatíva lehet a termoplasztikus padló.
Továbbá útburkolati jelek is kialakíthatók vele, mivel kiváló kopásállósággal rendelkezik, illetve gyakori útsózás mellet is tartós.
Nagyméretű fémszerkezeteknél kifejezetten fontos a korrózióvédelem és az alacsony fenntartási igény, amit a termoplasztikus bevonat hosszú távon garantál. Gáz- és olajvezetékeknél mind földben, mind tengerben évtizedek óta az elsőszámú megoldás, mivel kiválóan teljesít a kritikus területeken. De találkozhatunk vele kültéri fémszerkezeteken, épületszerkezeteken, bútorokon, korlátokon, ahol télen-nyáron kellemes tapintása miatt kedvelt megoldás.
A hajózásban is jó szolgálatot tehet a termoplasztikus bevonat. Az algagátlós festékek mellett is évente ki kell emelni a hajókat algátlanítani, eltávolítani a megtelepedett gombákat, kagylókat. A termoplasztikus bevonaton azonban kevésbé tud megtapadni az alga, ezért 3-4 évente elég kiemelni a hajót.
Azonnal használatba vehető padló áramforrás nélkül
Az FLS Solution az ország bármely részéről várja a megrendeléseket. A teljesen mobil szolgáltatáshoz áramforrás sem szükséges, így szinte bárhol telepíthető termoplasztikus bevonat. A folyamat lényegesen gyorsabb, mint a nedves festékek esetében, a felület a felhordás után szinte azonnal igénybe vehető. A felület teljesítménye igény szerint személyre szabható: alakzatfestések, fényvisszaverő réteg is kivitelezhető, választható rugalmas és kemény, illetve csúszásgátlós verzióban is.
További információ:
website: www.flss.hu
email: hello@flss.hu