Bemutatták az első magyar fejlesztésű hidrogénüzemű üzemanyagcellás kishajót Balatonkenesén – adta hírül az MTI.
Jelenleg is több mint 200 elektromos meghajtású hajó szeli a Balaton vizét. Az újonnan fejlesztett kishajóban az elektromos energiát hidrogén üzemanyagcella biztosítja. Az elektromos meghajtású járművek a Balaton tisztaságának megőrzésében is nagy szerepet játszanak. A Nemzeti Hidrogén-technológiai Platform irányító bizottságának elnökének, Lepsényi István nyilatkozatából megtudtuk, hogy közülük a hidrogén üzemanyagcellás megoldás a legnagyobb hatótávolságú (közel 80 km) és a leghatékonyabb kivitelezés.
A gyártó, – a pécsi Kontakt-Elektro Kft.– tájékoztatása szerint, a Balatonkenesén bemutatott hajó súlya 950 kilogramm, hossza 6,2 méter, szélessége 2,1 méter, merülése pedig 0,5 méter. Maximális sebessége 22 km/h és fedélzeti létszáma pedig 7+1 fő. A tüzelőanyag-cella teljesítménye 15 kW, élettartama pedig eléri a húszezer üzemórát. A hajó 2,88 kg hidrogént tárol, ami 46 kWh villamos energiát jelent. Így teljes gázzal és 3 órás menetidővel, mintegy 66 km utat képes megtenni, de a teljesítmény csökkentésével ez a táv növelhető.
Ezzel szemben az akkumulátorról működő elektromos hajóknál nagyjából fél vagy háromnegyed óráig – tart ki az akkumulátor, ami maximum arra elegendő, hogy keresztbe átérjünk az északiról a déli partra.
Az akkumulátorok környezetvédelmi szempontból sem mondhatók optimálisnak. A feltöltéséhez szükséges áramot gyakran fosszilis energiaforrások égetésével teremtik elő. Ilyenkor hiába használja valaki ezt az elektromos megoldást, máshol ugyanúgy szén-dioxid termelődik általa.
A hidrogén azonban tökéletesen ki tudja váltani a fosszilis energiaforrásokat, ráadásul Magyarországon Paks II belépésével lesz elegendő árammennyiség a hidrogén szén-dioxid képződés nélküli előállítására – mondta el Lepsényi István.
Az üzemanyag pótlás kérdése Magyarországon egyelőre megoldatlan, nincs hidrogén üzemanyagtöltő állomás. Ausztriában és Németországban már működnek ilyenek, de Lepsényi szerint, a hidrogénüzemű üzemanyagcellás járművek megjelenése felkelti majd az üzemanyaggal foglalkozó cégek érdeklődését is.
Forrás: https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/kishajo-hidrogen-fejlesztes.712933.html