Bár minden ipari léptékű tevékenységet súlyosan érint, bizonyos szektorokat szinte teljesen ellehetetlenít az energiaárak drasztikus növekedése. A fürdők és uszodák például jelentős energiapiaci kitettségben működnek, ezért miután 2022 őszén ugrásszerűen drágultak költségeik, sok fenntartó döntött ideiglenes téli bezárás mellett.
Azonban egy olyan összetett műszaki rendszert, mint amilyen egy modern gépészeti berendezésekkel üzemeltetett uszoda, nem lehet csak úgy lekapcsolni. A témával kapcsolatban megkérdeztük a Neptun Filter szakértőit, akik arra figyelmeztetnek: a medencék és az üzemeltetéshez szükséges berendezések élettartama jelentősen lerövidül, ha víz és fűtés nélkül maradnak hónapokig. A Neptunnál mérnöki számításokat végeztek egy partnerük felkérésére, melyekre alapozva meghatározták azt a minimális üzemeltetési színvonalat melyet fenntartva 70-90% spórolás érhető el, a fürdők és uszodák tavasszal mégis gond nélkül újranyithatók.
Áttételesen azonban további problémákat és lehetőségeket is felvet e váratlan helyzet. Egyrészt a nyitva maradó uszodák új kihívásokkal kell szembe nézzenek, másrészt az üzemszünet alatt akad idő az ideiglenes bezárt létesítmények műszaki fejlesztésére. A szakértő mindhárom felvetésre tud javaslattal szolgálni.
Az átgondolt téliesítés jelentős megtakarítást eredményez
Akár csempe, akár fólia burkolatú egy medence, csak akkor érdemes tartósan leengedve tartani, ha utána bontásra kerül a létesítmény. A tervezéskor ugyanis vízzel feltöltött állapottal számoltak a mérnökök, ez védi a medence burkolatát a drasztikus hőingadozástól. Hogy e víztömeg párolgása ne okozzon túl nagy energiaveszteséget, az a vízfűtés elhagyásával és a teljes vízfelületre kiterjedő fólia takarással oldható meg.
Géptermi problémák
Az uszodák és fürdők gépészeti berendezéseit is vízzel telített állapotra, folyamatos üzemre tervezték. A vezetékhálózat tömítései kiszáradhatnak, szivattyúk normálisan víz alatt dolgozó részein korrózió okozhat szorulást és ezáltal a csapágyak-tömítések gyors elöregedését, az egyes berendezésekben menthetetlenül ottmaradó vizek pedig pangásnak indulnak, ami nem kívánt, és újraindítás esetén nehezen kiírtható mikroorganizmusok melegágya. És ez csak néhány példa a tartósan lekapcsolt gépészetben fellépő problémákra.
Mivel azonban a medencét amúgy is érdemes feltöltve tartani, a helyzet legegyszerűbb megoldása a berendezések csökkentett üzemben tartása. Ha a medence termet 10 – 12 °C-on temperáljuk, a medencék vizét pedig napi egyszer átforgatjuk, azzal megvalósul a biztonságos üzem a lehetséges legalacsonyabb energiabefektetés által.
Így a költségek akár 70 – 90 %-os csökkentését lehet elérni úgy, hogy egy fenntartói döntés nyomán minden további nélkül újranyitható a fürdő vagy uszoda.
Különleges biztonsági lépések szükségesek
Az üzemeltetés azonban nem csak gépekből áll, az emberi oldal legalább ilyen fontos, és erre is figyelemmel kell lenni egy ideiglenes lezárás idejére. A fóliával fedett medence fokozottan fulladásveszélyes, mert a fóliába akadó kézzel-lábbal nem lehet partra úszni, ezt a medence tér zárva tartásával meg kell előzni. Illetve ha a gépészeti ügyelet nem terjed ki egész napra, csak időnkénti őrjáratozásra, akkor a gépteremben padlóra helyezett vízérzékelővel riasztó rendszert kell üzembe helyezni, hogy a csőtörésekről és más váratlan eseményekről időben értesítést kapjon az ügyeletes.
Természetesen minden uszoda egyedi számítások nyomán, saját terv mentén tud a leghatékonyabban lépni egy ilyen esetben. Ha további részletekre kíváncsi, milyen változókkal érdemes számolni, a Neptun Filter részletesen mutatja be szakmailag alátámasztott javaslatát az energiatakarékossági okokból bezárt fürdők és uszodák téliesítése problémára.
Van gyors és hatékony megoldás az úszásoktatási lehetőségek bővítésére
A bezárások azokat a fürdőket és uszodákat is érintik, amelyek nyitva tartanak, hiszen olyanok is felkeresik őket, akik eddig máshová jártak. Befogadásuk azonban gyakran nem egyszerű, hiszen például kisgyermekek oktatására szolgáló medencét nem lehet felnőtteket kiszolgáló sport uszodával csak úgy kiváltani. Még ha biztosított lenne, hogy tartósan átszokik az új közönség, egy fűtött vizű gyermekmedence kiépítése akkor is költséges és időigényes feladat, már ha egyáltalán van helye az épületben.
Létezik azonban egy jelentősen olcsóbb, könnyen és gyorsan telepíthető megoldás is. A vízmélység csökkentő platform neve beszédes: egy olyan építmény, amellyel egy medence mélységét az úszás tanuláshoz szükséges 90 centiméterre lehet csökkenteni. A lényeg azonban a részletekben rejlik!
A platform leírása és a vele szerzett tapasztalatok nagyon ígéretesek. Talán a leglényegesebb tulajdonsága, hogy viszonylag kisméretű elemekből összeállított szerkezet, tehát jól szabályozható a mérete – lehet csak egy terasz, de akbár egész úszó sávot is kiválthat. Anyaga jól tűri, hogy állandóan medencevíz borítja, felülete stabil és kellemes állást biztosít, és aláúszás ellen zárt az oldala, nehogy egy úszó túlzott bátorságából baleset legyen.
De talán a legfontosabb tulajdonsága, hogy szinte bármilyen úszómedencében telepíthető, még a medencefenék egyenetlenségeit is ki tudja egyengetni. Ha további részleteket ismerne meg a témáról, érdemes elolvasni a Neptun Filter részletes beszámolóját arról, hogyan segítik az úszásoktatást Vendiplas vízmélység csökkentő platformmal.
Energiamegtakarítás a gépházban perlit szűrővel
Egy ilyen kényszerű leállásból, mint amit sok uszoda és fürdő üzemeltető most megél, előnyt is lehet kovácsolni. A folyamatos üzem közben nehéz kijelölni a legmegfelelőbb pillanatot egy esedékes felújításra, a technológia frissítésére, ez az időszak azonban lehetőséget ad erre is. Az uszoda gépészeti megoldások ellentmondása ugyanis az, hogy miközben az egyes berendezéseket hosszú időre tervezik, a technológiai fejlődés nem áll meg – ami 10-15-20 éve jó megoldásnak számított, arra ma már van jobb, energiatakarékosabb.
Különösen ez utóbbi szempont kerül most sokak gondolkodásának homlokterébe, hiszen a használt berendezések cseréje szinte minden esetben energiamegtakarítást eredményez. Legyen szó villamos berendezésekről, mint a szivattyúk, vagy akár olyan szűrő technológiáról, mint a homokszűrők helyére fejlesztett perlites megoldás. A homokszűrő remekül bevált, a megfelelő karbantartás mellett évtizedeket kiszolgál, ám energiaigénye magas: egy komolyabb fürdőben sok szűrő, nagy helyiségben, rengeteg víz megmozgatása árán végzi el feladatát.
A két évtizede piacra lépett Defender® perlit szűrő legnagyobb előnye, hogy kevesebb energiabefektetést igényel ugyanakkora vízmennyiség szűrése. Nem véletlenül, hiszen pontosan erre az igényre válaszul tervezték meg, így kisebb helyen, kevesebb áram és víz felhasználásával, tartósabb szűrőanyaggal dolgozik, tehát meglehetősen komoly gazdasági előnyei vannak. Persze egy működő homokszűrő helyett beépíteni költséges lépés, ám az energiaárak megugrása nyomán a megtérülési idő jelentősen lerövidülhetett – érdemes utána számolni, ha már a kényszer megteremtette minderre az időt.