Jelentős átalakuláson esett át az építőipar az elmúlt években. Az építkezéseken folyamatos a munkaerőhiány, miközben egyre nő az igény a kivitelezés pontosságára és gyorsaságára. Mindhárom kérdésre egyszerre ad megoldást az előregyártott betonelemek használata, amelyek tervezése és gyártása egyaránt digitalizáltan történik. Hogy pontosan hogyan forradalmasítja ez az építőipart, arról Csúsz Istvánnal, az INETON Kft. fejlesztési igazgatójával beszélgettünk.
Paneltól a monoliton át az előregyártott betonelemekig
A hetvenes-nyolcvanas években még a panelházak jelentették az építőipar szinte egyetlen irányvonalát, amelyet később a modernebb, változatosabban kialakítható monolit beton szerkezetek vettek át. Mára a technológia fejlődésével és az igények változásával a monolit mellett az előregyártott betonelemek terjedése figyelhető meg.
“Az építőiparnak folyamatosan reagálni kell az igényekre – mondja Csúsz István. – Már több éve megfigyelhető az a trend, hogy az építkezésekre egyre nehezebb szakképzett munkaerőt találni, és ezzel párhuzamosan az élőmunka költsége is folyamatosan emelkedik.
Emellett a nagy beruházásoknál egyre fontosabb az időtényező, hogy a kivitelezési munka a lehető leggyorsabb legyen. Erre ad megoldást az előregyártott elemek használata, amelyekkel a kivitelezési idő akár a felére is csökkenhet. A helyszínen változatlanul van szerelési, betonozási munka, de ez sokkal kevesebb élőmunkát igényel.”

Előregyártott, de nem panel
Na de mit jelent pontosan az előregyártott betonelem és miben különbözik a panelházak sablonizált panelelemeitől? “Leginkább mindenben – nevet Csúsz István. – Először is a betonelem gyártás célja nem a sablonokban gondolkodás, pont ellenkezőleg, a lehető legváltozatosabb elemek elkészítése. 13 m x 4 m-es az asztalunk, ebben a méretben bármit el tudunk készíteni. Ennél nagyobb méretű betonelemnek már a közúti szállítás lehetőségei lennének a legnagyobb akadálya.
Tudunk készíteni tömör betonelemeket is, de ezeknek nagyobb a súlya, ami a mozgatásuknál, daruzásuknál jelenthet hátrányt. Mondok egy példát. Ha egy 40 centiméter vastag födémről beszélünk, akkor szerintünk a hat centi vastag födém elem a legalkalmasabb erre, amelyet úgy gyártunk, hogy trigonok állnak ki belőle.
Erre a helyszínen kerül rá a felső acél háló és kiöntik felszíni betonnal. Így van ugyan helyszíni munka, de sokkal kevesebb időt és szakképzettséget igényel, mint egy monolit födém kialakítása.
A 30 centiméteres fal elemek esetén hasonló a helyzet, ott két 6 centiméter vastag betonfalat készítünk, és a közte lévő helyet töltjük ki betonnal a helyszínen. Úgy a legegyszerűbb elképzelni, mintha egy bennmaradó zsalu lenne.
De ezek a számok nincsenek kőbe vésve, a kivitelezővel együttműködve akár az építkezésen használt daru teherbírására is tudunk optimalizálni.”

Teljesen digitalizált gyártástechnológia
Az előregyártott betonelemek nagy előnye, hogy teljesen digitalizált rendszerben készülnek, ahol a terveket az INETON csepeli irodájában feltöltik a felhőbe, az Alsónémediben lévő gyárban a robotok ez alapján felhelyezik a zsalukat az asztalra és a gyártás teljesen automatizálva folytatódik.
“A digitalizációnak köszönhetően a termékünk minősége sokkal kiszámíthatóbb lesz, mint egy helyszínen készített monolit szerkezeté.
Kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy az építőipar centiméter pontossággal dolgozik, mi az üzemünkben milliméter pontosan.”
Egyedi betonelemek
Többek között ez teszi lehetővé, hogy a fal- és a födémelemek mellett bonyolultabb kialakítású elemeket is készítsenek. “Már a gyártó üzem megtervezésekor is célunk volt, hogy minél jobban ki tudjuk szolgálni a megrendelőinket. Ezért készítünk például erkélylemezeket, amelyek integrált lejtésképzéssel, csapadékvíz elvezetéssel és korlát rögzítési pontokkal rendelkeznek. Egy erkélylemezt a helyszínen sokkal nehezebb ilyen pontossággal elkészíteni.
Hasonló a helyzet a lépcsőkarokkal és a pihenőlemezekkel, ezeket is idő- és odafigyelés igényes a helyszínen kialakítani. Mi kész elemeket szállítunk az építkezésre, amik ráadásul közel látszóbeton minőségűek, tehát akár burkolat nélkül használhatók. A csarnokok építésénél pedig a talpas és hagyományos pillérek valamint a gerendák és feszített gerenda elemekkel tudjuk gyorsítani a kivitelezési munkát.“
Beépített szerelvények
Na de térjünk vissza még egy kicsit a fal elemekre. A monolit szerkezetek egyik nagy hátránya, hogy az elektromos hálózat és a gépészeti rendszerek helyét gyakran utólag kell kivésni. Az előregyártott elemeknél ezek kialakítása már a gyárban megtörténik.
“A szerelvények – akár az elektromos hálózat, vagy a hűtő-, fűtőelemek – nálunk a gyártósoron bekerülnek a tervekben pontosan meghatározott helyükre és úgy szállítjuk ki a helyszínre. Az építkezésen már nem kell vésni őket.”

A betonelemek nem korlátozzák a tervező szabadságát
A teljesen automatizált gyártástechnológia lehetővé teszi, hogy a mérnökök már a tervezési fázisban együttműködjenek a betonelem gyártóval.
“Elérhető BIM állományunk minden, a tervezéshez szükséges specifikációt és paramétert tartalmaz, amelyekkel gyorsabban és precízebben tervezhető vagy modulárissá áttervezhető az építmény.
Az építőelemek nem korlátozzák a tervező szabadságát, ugyanis az eljárással szinte bármilyen formájú és méretű épület kivitelezhető. Sőt, ezzel az innovatív technológiával az építkezés kezdetét követő tervmódosítások is rugalmasan elvégezhetők.”
Az építőipar jövője
Az előregyártott betonelemekről tehát mondhatjuk, hogy az építőipar jelenét képviselik, de mit hozhat a jövő? Hogyan változhatnak az igények, amire az iparnak újra reagálnia kell?
“Szerintem az előregyártott betonelemek jelentik az építőipar jövőjét, de természetesen az igények bővülhetnek. El tudom képzelni, hogy mondjuk egy fürdőszobát, a teljes villamos hálózattal, szaniterekkel, burkolattal legyártanak a gyárban, jelképesen becsukják az ajtaját és már egy kész egységként érkezik az építkezésre. A helyszínen a különböző csöveket és vezetékeket csak össze kell dugni.
Ezzel még tovább gyorsulhat a kivitelezési folyamat. Az építőipar alapvetően nem az a szektor, ami elsőként reagál az új technológiákra, de el tudom képzelni, hogy a jövő valami hasonlóan izgalmasat tartogat a számunkra.”